fbpx

MoneyMagpie

Join MoneyMagpie today!
Log in or Register.
Feb 14

Guide to the Cost of Living in Los Angeles

Reading Time: 3 mins

Los Angeles is a sprawling Southern California city laid out like a square, with the Pacific Ocean to the west. Mountains to the north. Desert to the east. Orange County to the southeast. This article will discuss the costs of moving to Los Angeles, from housing and utilities to groceries and transportation.

 

Los Angeles Housing Costs

Housing costs in Los Angeles are costly. Currently, the average rental price for an apartment in a prime neighborhood is around $3,000 per month, while an apartment in a less desirable area may cost approximately $2,000.

These prices skyrocket to $10,000 per month and above for a single-family home. However, if you want to buy a house in Los Angeles, you will find that prices are lower than in many other major U.S. cities.

 

Tips to Save Money on Housing Costs in Los Angeles

You will need to spend about a third of your income on housing. There are plenty of ways to make a Los Angeles apartment more affordable. Some easy-to-find deals include homes with utilities included in the rent and homes with extra features like a gym and pool.

Look for deals with low rent-to-income ratios in Los Angeles. The ideal lease is when you don’t pay more than a quarter of your annual income on rent.

 

Cost of Owning a Vehicle and Driving it in Los Angeles

Owning a vehicle is expensive. Even with the lower gas prices, many other expenses are associated with being a driver in Los Angeles. For example, you have to pay for gas, maintenance, insurance, and parking, among other things.

We all know that life can happen anytime, and sometimes we need a little help to get us through. Short-term loans in Los Angeles may be the solution you need if you find yourself in a challenging financial situation. These loans can provide you with money to cover everything from medical expenses, home renovations, and even the holidays.

 

Utility Cost

There are many reasons why the cost of living in Los Angeles is so high, and that’s because of housing and utility costs. The average monthly price for utilities for a 915 square foot apartment is $162.91, including electricity, heating, water, and garbage.

Except for heating and cooling, which account for 38% of all energy use in the U.S., most energy consumption comes from transportation, industry, and commercial sectors. Most utility costs are increasing due to a combination of population growth and fuel costs.

 

Costs of Food, Grocery, and Restaurant in Los Angeles

Los Angeles can be an expensive place to shop for groceries and other essentials. Peanut butter, milk, and bread are expensive.

There are plenty of restaurants specializing in tacos and other Mexican specialties with menus that offer a range of prices. And even most vegan, raw, and gluten-free dining spots offer some affordable choices. The average price of a lunchtime meal in the city center is approximately $14.11.

 

Costs of Moving and Shipping to Los Angeles

Moving is not an easy process. There is a variety of moving costs that you’ll need to budget for. They include the cost of your new home, packing supplies, and all the various moving services that will be necessary to get your belongings from point A to point B. It’s important to understand these costs before you start packing, so there are no surprises when it comes time for you to pay the bill.

 

Side Hustles and Making Extra Money in Los Angeles

More and more people are turning to side hustles to make extra money. Los Angeles is one of the best cities for making extra money. There are endless possibilities when it comes to side hustles in Los Angeles. Popular choices include being a drive-thru cashier, selling clothes on Poshmark, deliveries with UberEats, or becoming a fashion stylist.

 

Conclusion

Los Angeles is one of the most expensive places to live globally. Rent, groceries, utilities, and taxes are all high. With these high costs, it can be challenging to save money. However, there are ways to save on living expenses without sacrificing too much.

 

Disclaimer: MoneyMagpie is not a licensed financial advisor and therefore information found here including opinions, commentary, suggestions or strategies are for informational, entertainment or educational purposes only. This should not be considered as financial advice. Anyone thinking of investing should conduct their own due diligence.

WHAT DO YOU THINK?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Related Articles

Experian Financial Control
 

Make Money and Save Money

ideas for everyone
 
Send this to a friend